O autorze
Jestem żonaty, mam dwie córki i od urodzenia jestem Torunianinem. Kocham Sudety i Bieszczady, polskie jeziora i Półwysep Helski. Interesuję się i komentuję politykę samorządową, polską i międzynarodową.

Lider Opozycji na świecie

Główną zapowiedzią dzisiejszej konferencji prasowej kierownictwa PiS jest gotowość do rozmów (oczywiście o ile opozycja wróci do normalnej pracy) na temat wprowadzenia do polskiego systemu parlamentarnego instytucji Lidera Opozycji (nazwa robocza, bo jak faktycznie mogłoby to się nazywać to temat otwarty). Jarosław Kaczyński sugerując tę sprawę przywołał przykład parlamentu Zjednoczonego Królestwa, ale dodał, że nie tylko jego. Jak to więc wygląda faktycznie?

Rozwiązanie, w którym funkcjonuje instytucjonalnie umocowana funkcja Lidera Opozycji jest znane głównie z Westminsterskiego Systemu Władzy (nazwa pochodzi od Pałacu Westminsterskiego w Wielkiej Brytanii). Faktycznie funkcjonuje dziś głównie w krajach Commonwelthu (Wspólnoty Narodów, 16 suwerennych państw, które uznają brytyjskiego monarchę za głowę własnego państwa, tu m.in. Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia), obecnych i byłych, oraz Albanii, Bułgarii, Kambodży, Chorwacji, Grecji, Węgrzech, Izraelu, Japonii, Malezji, Malcie, Peru, Singapurze, Hiszpanii, Tajlandii, Turcji, Stanach Zjednoczonych czy innych wielu krajach i terytoriach, które niegdyś znajdowały się pod panowaniem brytyjskim.


Najczęściej funkcję lidera opozycji pełni lider największej, nie pełniącej władzy, partii politycznej, ale są od tej reguły wyjątki. Na przykład w Peru Liderem Opozycji jest prezydencki kandydat, który w wyborach zdobył drugie lub trzecie miejsce. W Japonii, Hiszpanii Chorwacji i na Węgrzech tytuł Lidera Opozycji jest tytułem zwyczajowym, honorowym i nieoficjalnym. W Kambodży Liderem Opozycji jest szef największej partii niepełniącej władzy, ale też takiej, która dysponuje przynajmniej 25% głosów w Parlamencie. W systemie malezyjskim Lider Opozycji jest wybierany przez partię opozycyjną według jej własnych reguł. Na Malcie Lidera Opozycji mianuje Prezydent, w Wielkiej Brytanii czyni to Królowa (formalny tytuł to Leader of Her Majesty's Most Loyal Opposition).

Znacznie więcej różnic występuje w zakresie uprawnień jakie posiadają Liderzy Opozycji. Tam, gdzie jest to funkcja umocowana ustrojowo zdarza się, że Lider Opozycji otrzymuje pensję (np. połowę wynagrodzenia Premiera), niekiedy ma miejsce w Gabinecie, czy tworzy formalnie funkcjonujący Gabinet Cieni. Z kolei na salach plenarnych w parlamentach zajmuje miejsce naprzeciw Premiera.


Jakie konkretnie rozwiązanie ma na myśli Jarosław Kaczyński? Tego nie wiadomo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...